خانه

سازمان بسیج مداحان

آیت الله بوشهری: در جهاد تبیین، باید زیبایی هایِ اسلام و انقلاب را به مردم نشان داد.

مدیران سازمان بسیج مداحان و هیآت مذهبی کشور و جمعی از پیشکسوتان و نخبگان عرصه ستایشگری استان قم با حضرت آیت الله حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دیدار کردند

به گزارش خبرنگار بسیج مداحان،آیت الله حسینی بوشهری در دیدار با مدیران سازمان بسیج مداحان و هیآت مذهبی کشور و جامعه مداحان و ستایشگران استان قم گفت: مداحی و ستایشگری حقیقتاً به عنوان یک شغل نباید دیده شود که اگر عنوان شغل را به آن بدهیم مداحی و ستایشگری را تنزل داده ایم؛ ارتباط با دل مردم کار همه کس نیست، حتی برخی از سخنرانان چیره دست هم با منطق و استدلال نمی توانند این کار را انجام دهند چون بخشی از وجود انسان عاطفه و احساس است. در قصه کربلا نیز هم منطق و استدلال و هم عاطفه و احساس به چشم می خورد.

وی در ادامه افزود : مخاطبان شما کسانی هستند که گاهی در جاهای دیگر کمتر دیده می شوند، از خواص جامعه تا مردم عادی مخاطب شما مداحان و ستایشگران هستند. شما با سخنرانان مکمل همدیگر هستید و خروجی هر دو کار، انسانهای موحد، خداشناس و مرتبط با اهل بیت هستند، انسان‌هایی که تحولی در زندگی آنها به وجود می آید،. هر کاری الزاماتی دارد، مداحان باید در جایگاهی که هستند همیشه خودشان را مورد محاسبه قرار دهند. اگر خدای نکرده با صدا، آهنگ، لحن، اشعاری که حفظ کرده‌اند و یا با استقبال مستمعین، دچار غرور شوند، اجر و مزد کار آنها از بین خواهد رفت. هرچه مداحان افتاده تر باشند و در چارچوب های اخلاقی قرار گیرند، سخنشان اثر بیشتری بر دل مستمع خواهد داشت. کسی که میخواهد تحول ایجاد کند خودش باید تحول یافته باشد.

رییس جامعه مدرسین قم در مورد جهاد تبیین که یکی از فرمایشات مورد تاکید مقام معظم رهبری در دیدار سال گذشته با مداحان بوده است، گفت: جهاد تبیین یک بحث بسیار کلیدی و اساسی است و همچنین موضوع جدیدی نیست بلکه در زمان تمام انبیاء و پیامبران و ائمه اطهار علیهم السلام به آن پرداخته شده است و این بیان رهبر انقلاب نیز یادآوری این موصوع برای ما بوده است.

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: در جهاد تبیین باید چهره حق و باطل را نشان دهیم و برای این کار، سیر مطالعاتی مداحان باید بیشتر شود تا بهتر بتوانند جهاد تبیین را برای مردم اجرا کنند و چهره حق و چهره بزک شده باطل را به مردم نشان دهند. در مساله جهاد تبیین آنچه امروز مهم است و باید انجام داد این است که باید زیبایی هایِ نظام اسلام و انقلاب را به مردم نشان داد، زیرا دشمن نمی خواهد این زیبایی‌ها جلوه کند و دنبال نشان دادن و بزرگ کردن ضعف‌ها است.

امام جمعه قم در بخش دیگر از بیانات خود اذعان داشت: شما مداحان باید به‌روز باشید، شعر جدید، مطلب و ابداع جدید داشته باشید. البته ابداع جدید نباید مداحی را از اصل خود دور کند، مداحی نباید به نیت مشتری محوری باشد، باید فقط برای رضای خدا انجام شود.

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.