خانه

سازمان بسیج مداحان

امام جمعه قزوین: شاعران و مداحان جهاد تبیین را مهم‌ترین تکلیف خود بدانند‌

امام جمعه قزوین گفت: با توجه به تأثیرگذاری بالای شعر و مداحی در جامعه ما باید شاعران و مداحان در عمل به مطالبه رهبری جهاد تبیین را در صدر تکالیف و وظایف خود قرار دهند.

به گزارش خبرنگار بسیج مداحان از قزوین، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در نشست با شاعران و مداحان استان قزوین که در شبستان مسجد‌النبی قزوین برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به تأثیرگذاری بالای شعر و مداحی در جامعه ما باید شاعران و مداحان در عمل به مطالبه رهبری جهاد تبیین را در صدر تکالیف و وظایف خود قرار دهند.

وی با اشاره به نقش شعرا و مداحان در ترویج فرهنگ انتظار برای ظهور اضافه کرد: برای اینکه شاعر و مداح بتواند در راستای انتظار عمل کند، باید ابتدا از فلسفه مهدویت و دورنمای دین مبین اسلام در حوزه ظهور آگاه شود و بداند که چرا خداوند آخرین نفر از اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را مأمور نجات عالم بشریت در آخرالزمان کرده است.

عابدینی با بیان اینکه مداحان و شاعران ما حقیقت‌جو و عدالت‌خواه باشند، ادامه داد: بنابراین امروز از شعرا و مداحان انتظار داریم که هر جا ندای حق‌طلبی شنیدند، به آن توجه کنند و گوش خود را برای شنیدن فریاد یاری‌طلبی همگی مظلومان جهان، حتی آنهایی که مسلمان نیستند، باز کنند و همواره ندای مظلومان درمانده باشند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با اشاره به نقش مهم شعرا و مداحان در جهاد تبیین تصریح کرد: با توجه به تأثیرگذاری بالای شعر و مداحی در جامعه ما باید شاعران و مداحان در عمل به مطالبه رهبری جهاد تبیین را در صدر تکالیف و وظایف خود قرار دهند و در این زمینه از حضرت زینب(س) و امام زین‌العابدین(ع) الگو بگیرند.

عابدینی یادآور شد: اگر این دو بزرگوتار بعد از واقعه عاشورا در جهاد تبیین حماسه‌آفرینی نمی‌کردند، امروز فرهنگ عاشورایی و کربلایی زنده نبود و به همین خاطر باید جهاد تبیین را با در نظر گرفتن همه هزینه‌های مادی و معنوی آن دنبال کنیم.

 

در مداحی نباید محتوا فدای فرم شود

امام جمعه قزوین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت احیای فنون و سبک‌های مداحی سنتی گفت: گاه در مداحی‌های جدید شاهد برخی تحریف‌ها چه در محتوا و اجرا هستیم که با بازگشت به مداحی اصیل و سبک‌های قدیمی می‌توانیم بسیاری از شائبه‌ها و شبهه‌ها را از هنر مدح و مداحی دور کنیم.

عابدینی افزود: در مداحی نباید محتوا فدای شیوه ارائه شود و بسیاری از انحراف‌های مداحی به این دلیل بود که خواستیم محتوا را به هر قیمتی با سبک ارائه هماهنگ کنیم؛ در حالی که عکس این حالت درست است و باید شیوه ارائه ظرف مناسبی برای مظروفی به نام متحوای مدح باشد.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.