خانه

سازمان بسیج مداحان

پویانفر:

هیأت‌ها باید به مساجد برگردند/ غفلت از قالب‌های رسانه‌ای خطاست

محمدحسین پویانفر مداح اهل بیت با اشاره به اهمیّت راهبردی نهاد مسجد در جامعه و لزوم ارتباط و برگزاری هیئات در مساجد، گفت: برای این امر با رفع برخی موانع از سوی مساجد و نهادهای متولّی باید شرایط لازم را محقق کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج مداحان، سی‌و‌نهمین نشست تخصصی هسته احیاء امر با حضور محمدحسین پویانفر مداح اهل بیت با موضوع «افق نگاه به هیأت» و «تجربه‌نگاری هیأت ریحانةالنبی» در سالن شهید تهرانی مقدم مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه‌السّلام برگزار شد.

محمدحسین پویانفر مداح اهل بیت با اشاره به اهمیّت راهبردی نهاد مسجد در جامعه و لزوم ارتباط و برگزاری هیئات در مساجد، به برخی مشکلات و ضعف‌های کنونی در ارتباط بین این دو نهاد مهم و اثرگذار پرداخته و راهکارهای حل این مساله را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: انتقال تدریجی هیئات از حسینیه‌ها به مساجد، باتوجه به لزوم بازگشت هیأت‌های عزاداری به کانون اصلی خود یعنی مسجد باید مورد توجه قرار گیرد و برای این امر با رفع برخی موانع از سوی مساجد و نهادهای متولّی باید شرایط لازم را محقق کرد.

وی وضعیت کنونی مساجد را برای جامعه اسلامی نامطلوب ارزیابی کرده و اصلاح شیوه تولّی‌گری این نهاد را ضرورتی حیاتی دانست و افزود: در شرایط کنونی، بخشی از وظیفه تبلیغی روحانیت بر عهده جامعه مداحان قرار گرفته است، برای پوشش هرچه بهتر این خلأ بازگشت هیئات از حسینیه‌ها به مساجد ضروری است.

پویانفر با اشاره به مساله شعارزدگی در بخش‌هایی از جامعه، افزود: باید شعارزدگی را با عمق‌بخشی به جامعه برطرف کرد. اگر جامعه عمق پیدا نکند، نبض جامعه به دست برخی افرادی خواهد افتاد که در هدایت آن به هنگام اتفاقات مهم و سرنوشت‌ساز، دچار نقصان و آسیب‌ خواهیم شد.

این مداح اهل بیت(ع) اضافه کرد: ارتباط رشدآفرین بین ارکان اصلی هیأت، خاصه روحانی و مداح با جامعه مخاطبین خاصه نوجوانان و جوانان ضرورتی پرفایده و اثر است که نیازشناسی دقیق و تلاش برای پاسخگویی به آنان، سازنده و حیاتی است.

وی با ارائه تجربه خود از رابطه هیأت و رسانه گفت: در برهه کنونی باید به ابزارهای رسانه‌‌ای روز برای مبارزه در جنگ فرهنگی توجه ویژه داشت. به همین منظور شناخت دقیق رسانه و استفاده از آن در راستای نیل به اهداف، ضروری است و چشم‌پوشی از این ظرفیت، ارتباطی مؤثر با نسل امروز را از بین می‌برد.

پویانفر در پایان با اشاره به ظرفیت کم‌نظیر و مغفول برخی قالب‌های رسانه‌ای مانند انیمیشن و وسعت اثرگذاری آن بر کودکان و نوجوانان، خاطرنشان کرد: ضرورت توجه به چنین بسترهایی برای انتقال هرچه بهتر معارف و سنت‌های معنوی و تحول نسل آتی جامعه مهم و حیاتی است.

انتهای پیام/