خانه

سازمان بسیج مداحان

حجت الاسلام واضحی آشتیانی درحاشیه همایش فعالان عرصه ستایشگری اهل بیت علیهم السلام:

لزوم ایجاد یک شبکه روشن گری برای تربیت مداح انقلابی/ مداحان هم باید علم خود را بروز کنند

فعالان و متخصصان هر عرصه ای باید بروز باشند، باید از اتفاقاتی که پیرامون آن عرصه رخ می دهد اطلاع داشته باشند و اگر فردی اینگونه خود را بروز نکند، از جامعه عقب می ماند.

برای مثال در عرصه پزشکی آن شخصی که متخصص است نیز بر خود لازم می داند در طول سال چند مرتبه به همایش ها و مجامع علمی مراجعه کرده و علم خود را بروز رسانی کند، در عرصه ستایشگری هم همینگونه است، یعنی یک سری تغییرات در سبک ها، اشعار، متون و ذائقه مخاطبین در طول زمان رخ می دهد که فعال عرصه ستایشگری باید با این تغییرات آشنا باشد.

عرصه ستایشگری اهل بیت باید به سمت اثرگذاری بیشتر و محتوای بهتر و انحرافات کمتر پیش برود؛ در این میان یقینا حرکت به سمت سبک و محتوای ارزشمند تر و پرهیز از آفات و آسیب ها از اهداف برنامه های سازمان بسیج مداحان می باشد.

انحرافات در این عرصه مسئله مهمی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز خیلی بر آن تأکید داشته اند؛ انحراف در عرصه مداحی و ستایشگری در مباحث مختلفی از جمله محتوا، سبک ها و مقتل خوانی وجود دارد اما انحراف عقیدتی و فکری مهم ترین این مباحث است که منجر به اختلافاتی میان مذاهب اسلامی می شود.

مجموعه ای همچون سازمان بسیج مداحان باید برنامه ریزی خوبی برای مقابله با انحرافات داشته باشد. باید با توجیه عالمانه ذاکرین، شعرا و سخنرانان در زمینه مقابله با انحرافات نقش خوبی ایفا کرد.

بسیج مداحان باید با مجموعه هایی همچون حوزه های علیمه و سازمان تبیلغات اسلامی هماهنگی های خوبی داشته باشد تا با ایجاد یک شبکه روشن گری، برنامه ریزی آموزشی و توجیهی کارآمدی برای مداحان و فعالان عرصه ستایشگری داشته باشیم.

در واقع با برنامه بلند مدت است که می توان انتظار تربیت یک مداح انقلابی را داشت. امروز باید به فکر تربیت و آموزش مداحان نوجوان و نونهال طی یک برنامه بلند مدت و حساب شده باشیم و بدانیم که صرفا با برگزاری جلسات دوره ای به جایی نمی رسیم.

انتهای پیام/