آیا به میزانی که از ماه فروردین و تعطیلات استفاده کردیم از ماه رجب با این همه عظمت نیز استفاده کردیم؟!

اولیاء خدا این سال را سال هدایت خاص از جانب امام هادی علیه السلام می‌دانند به این شرط که ما بیدار شویم.

بیانات حاج منصور ارضی در ایام شهادت امام کاظم علیه السلام در روز بیست و چهارم ماه رجب المرجب مورخ بیست و دوم فروردین ماه ۱۳۹۷ حسینیه حضرت موسی بن جعفر علیه السلام مشهد مقدس

اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها
ما واقعاً به ارکان، مبانی و  واجبات دین‌مان پشت کرده‌ایم.
توجه داشته باشید در ماه رجب نزول رحمت شدت دارد، منتهی گاهی بعضی‌ها به زیر طاق و یا محلی می‌روند و نه ریزش رحمت را می‌بینند، نه صدای آن را می‌شنوند. در مورد وصف ماه رجب در آخرت فرمودند نهری است از عسل شیرین‌تر و از شیر سفید‌تر. نکته‌ دیگری که در روایت آمده، در قیامت فقط یک گروه را با ندای ملکوتی مخاطب قرار می‌دهند و آن هم برای اعمال یک ماه در سال است، که نه ماه مبارک رمضان است و نه ماه محرم بلکه ماه رجب المرجب است که می‌گویند " أین رجبیون " و این جای تأمل دارد. چرا این گروه مورد توجه هستند؟ آیا برای زیارات‌ است یا عبادات دیگر؟ دقت که می‌کنیم می‌بینیم در دعاهای این ماه اشاره‌هایی به ارکان توحید شده البته در زیارت جامعه کبیره نیز ارکان البلاد را بیان می‌کند ولی این ارکان توحید نشان دهنده توحید است و این در ماه رجب ارزش دارد البته برای انسانی که استفاده کند. شرح توحید برای آسمانی‌ها، اولیاء خدا و بزرگان دین بسیار ارزش دارد ولی این نشانه‌ای برای بیداری انسان‌هاست. آیا ما به میزانی که از ماه فروردین و تعطیلات استفاده کردیم از ماه رجب نیز استفاده کردیم؟! البته بسیار کمتر بهره بردیم. اولیاء خدا این سال را سال هدایت خاص از جانب امام هادی علیه السلام می‌دانند به این شرط که ما بیدار شویم. شرح توحید از جانب ائمه اطهار علیهم السلام برای ما ارزش دارد زیرا درک موضوع توحید بسیار سخت است. امام صادق علیه السلام در شرح توحید به مفضل مطالب را با زبانی ساده شرح می‌دهند ولی در کتاب توحیدی باب هادی عشر حاوی مطالبی سخت و نیازمند دانستن علوم مختلف می‌باشد که این نشان دههنده سخت بودن درک موضوع توحید است. انسان را به حیرت و یا حتی سرگردانی می‌اندازد، اما زمانی‌که به اهل بیت علیهم السلام  پناه می‌آوری و می‌گویی " اَعُوذُ بِرَسُولِ اللَّهِ وَ اَعُوذُ بِالْاَئِمَّةِ " پناه مى‌برم به رسول خدا، و پناه مى‌برم به امامان (دعای شفای چشم) خیالتان راحت است. وقتی امام صادق علیه السلام این دعا را تعلیم دادند، سوال شد " وَ اَعُوذُ بِجَمْعِ اللَّهِ " یعنی چه؟ ایشان فرمودند: " بِکُلِّ اللَّهِ وَ اَعُوذُ بِعَفْوِ اللَّهِ وَ اَعُوذُ بِغُفْرانِ اللَّهِ وَ اَعُوذُ بِرَسُولِ اللَّهِ وَ اَعُوذُ بِالْاَئِمَّةِ " بعد فرمودند نام ائمه اطهار علیهم السلام را ببرید.
متاسفانه هنوز سرگرمی ما خواندن و مطالعه قرآن و مفاتیح الجنان نشده است، گاهی اوقات ساعت‌ها وقت می‌گذاریم و مطالب این کانال وغیره را می‌خوانیم که هیچ فایده‌ای هم ندارد. در مفاتیح این همه مطلب و دعا در مورد درد وجود دارد، چرا آن را مطالعه نمی‌کنیم؟! چرا ما برای دردهای ظاهری و یا درونی خود به ادعیه مراجعه نمی‌کنیم؟! مثلا برای درد سر گفتند آیه ۴۱ سوره فاطر را بخوانید: " إِنَّ اللَّهَ یُمْسِکُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ أَنْ تَزُولا وَ لَئِنْ زالَتا إِنْ أَمْسَکَهُما مِنْ أَحَدٍ مِنْ بَعْدِهِ إِنَّهُ کانَ حَلِیماً غَفُوراً " همانا خداوند آسمان‌ها و زمین را از زوال(و سقوط و خروج از مدار) نگاه مى‌دارد، و اگر زوال پذیرند(و از مدار خارج شوند) احدى جز او نمى‌تواند آنها را نگاه دارد؛ البتّه او بردبار و آمرزنده است. یا برای چشم درد این دعا را بخوانید: " اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُکَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ عَلَیْکَ اَنْ تُصَلِىَّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اَنْ تَجْعَلَ النُّورَ فى بَصَرى وَالْبَصیرَةَ فى دینى وَ الْیَقینَ فى قَلْبى وَالْاِخْلاصَ فى عَمَلى وَ السَّلامَةَ فى نَفْسى وَ السَّعَةَ فى رِزْقى وَ الشُّکْرَ لَکَ اَبَداً ما اَبْقَیْتَنى " خدایا از تو مى‌خواهم به حق محمّد و خاندان محمّد بر تو، اینکه بر محمّد و خاندان محمّد درود فرستى و قراردهى روشنى در چشمم، و بینایى در دینم، و یقین در قلبم، و اخلاص در عملم، و سلامت در وجودم، و وسعت در روزى‌ام، و سپاس همیه براى توست، تا زنده‌ام دارى.
آیا تابه‌حال شنیده بودید که باید الهی اعوذ بعلی بن موسی الرضا را بگویی؟ باید به امام رضا علیه السلام پناه ببرم، نشنیده‌ای چون به قول شیخ رضا سراج رحمت الله علیه بزرگ شدیم ولی هنوز بازیگوش هستیم. ما واقعاً به ارکان، مبانی و  واجبات دین‌مان پشت کرده‌ایم. می‌گویند به والدین خود احترام بگذارید، خب ما یک پدر و مادر جسمی داریم و بدانید علما نیز پدران معنوی و دینی ما هستند. 
به امام رضا علیه السلام بگویید داریم دینمان را از دست می‌دهیم گویا بعضی‌ها هنوز نمی‌خواهند به زیارت بیایند، یعنی نمی‌خواهند مولای خود را ببینند و حرف‌هایشان را بزنند و بروند، اصلا نمی‌خواهد بگویند: " اللَّهُمَّ إِنِّی قَصَدْتُکَ بِحَاجَتِی وَ اعْتَمَدْتُ عَلَیْکَ بِمَسْأَلَتِی " خدایا من تو را براى رفع حاجتم قصد کردم، و به خواسته‌ام بر تو اعتماد نمودم(آداب زیارت در شب مبعث) . 
از دیگر فضیلت‌های ماه رجب سه دعایی است که از جانب امام زمان علیه السلام به‌ ما رسیده و در آن به توحید اشاره می‌فرمایند البته جاهای دیگر نیز آمده ولی به این صورت مخصوص ماه رجب است. یکی از آن دعاهایی که بیشر بحث توحیدی قوی دارد دعای " اللَّهُمَّ یَا ذَا الْمِنَنِ السَّابِغَةِ " است که در این روزهای باقی مانده ماه رجب می‌توانیم به آن تمسک بجوییم، این توفیق دارد به اتمام می‌رسد. برخی از ادعیه و زیارات ائمه معصومین علیهم السلام به ما رسیده است و خیلی از این دعاها نقل نشده است، در دعای دوم حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در ماه رجب جمله‌ای دارد و تمام تلاش من این است به این مطلب توجه کنید که " اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِمَعَانِی جَمِیعِ مَا یَدْعُوکَ بِهِ وُلاةُ أَمْرِکَ " خدایا از تو درخواست می‌کنم، به حق معانى تمام دعاهایى که متولیان امرت تو را به آن مى خوانند.

انتهای پیام/

خبرهای تازه