روز عاشورا در سپاه کفر کسانی بودند که قبلا در سپاه معصوم(ع) شمشیر زده بودند

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در اختتامیه هفته هنر انقلاب اسلامی که شامگاه امروز برگزار شد، گفت: مداومت و حفظ روحیه انقلابی مصداقی از جهاد اکبر است و هنرمندی که همچنان متعهدانه و خالصانه در جبهه فرهنگی انقلاب اثر پدید می‌آورد، حتماً در راه جهاد اکبر گام برداشته است.

به گزارش خبرنگار بسیج مداحان، مراسم اختتامیه هفته هنر انقلاب اسلامی و معرفی چهره سال هنر انقلاب، عصر یکشنبه ۲۶ فروردین با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی؛ رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، محسن مؤمنی شریف؛ رئیس حوزه هنری و جمعی از جامعه هنری انقلاب و دفاع مقدس در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد.

حجت‌الاسلام و‌المسلمین سیدمهدی خاموشی در ابتدای این مراسم با تبریک اعیاد رجبیه و شعبانیه به ایراد سخن پرداخت و گفت: خداوند در قرآن کریم در فرازهای فراوانی مؤمنان را به جهاد در راه خدا دعوت کرده و اینکه سفارش شده است تا ایمان آورندگان حق جهاد را به جای آورده و در انجام آن کوشا باشند.
وی ادامه داد: در فقه اسلامی مراد از جهاد، کوشش و تلاش معنا شده است اما وجه دیگری از جهاد را می‌توان در مقابله با دشمن درون یعنی جهاد نفس که به نقل از معصوم(ع) جهاد اکبر تعبیر می‌شود و دشمن بیرون که باز با رجوع به فرمایش معصوم(ع) به جهاد اصغر از آن یاد شده است، معرفی کرد.
خاموشی با اشاره به یکی از غزوات پیامبر(ص) که حضرتش خطاب به سپاهیان خود فرمود شما از جهاد اصغر بازگشته‌اید و اکنون باید در راه جهاد اکبر نیز از خود سلحشوری نشان دهید و آن همانا جهاد با نفس است، تصریح کرد: عرصه کار فرهنگی و هنری نیز به نوعی از جمله مصادیق جهاد محسوب می‌شود و زمانی که صحبت از هنر انقلاب به میان می‌آید به طور قطع این واژه تقدس و تقرب بیشتری نیز پیدا می‌کند.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه گفت: انقلاب اسلامی جهادی در برابر طاغوت و رژیم دست نشانده ستمشاهی بود؛ اگر از این مقابله تعبیر به جهاد اصغر کنیم قطعاً مداومت و حفظ روحیه انقلابی مصداقی از جهاد اکبر است و هنرمندی که همچنان متعهدانه و خالصانه در جبهه فرهنگی انقلاب اثر پدید می‌آورد، حتماً در راه جهاد اکبر گام برداشته است.

وی افزود: چه بسیار کسانی بودند در روز عاشورا در سپاه کفر و طاغوت که پیش از این در سپاه معصوم(ع) شمشیر زده اما به جهت عدم بصیرت در دشت کربلا سر از سپاه یزیدیان برآوردند، پس تنها به این واسطه که در جریان مبارزات انقلابی ممکن است فردی حضور داشته باشد دلیل بر انقلابی بودن او نیست بلکه همچنان پس از گذشت ۴ دهه باید با همان صلابت و اقتدار در راه رسیدن به آرمان‌های بلند انقلاب و امام راحل گام بردارد.
خاموشی تأکید کرد: اینکه تصور کنید دشمن همچنان با استفاده با همان حربه‌ها و متوسل شدن به سلاح گرم قصد سوئی نسبت به کشور و جان و مال و ناموسمان را دارد به طور حتم اینچنین نیست، ابزار دشمن تغییر کرده و هر لحظه با استفاده از ابزار و سلاحی نافذ به باورها و عقاید ما هجمه وارد می‌کند و در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگری عرصه فرهنگی و هنری مجال و فرصت خوبی را در اختیار دشمن قرار داده است که به این واسطه به این مملکت ضربه و لطمه وارد نماید.
وی با اشاره به سوره مبارکه «طلاق» در پایان سخنان گفت: هر چند که در این سوره مبارکه خداوند در مورد مقررات این مقوله حقوقی و مناسبات زناشویی صحبت کرده است اما با بهره‌گیری از آیاتی از این سوره مبارکه می‌توان به روشنی دریافت که تکلیف ما در برابر این هجمه‌ها چیست، قطعاً با فرض مسلح شدن به سلاحی مناسب که در اینجا صحبت از فرهنگ و هنر است اما در کلیت باید تقوای الهی پیشه کرد، تبعیت از ولایت را سرلوحه کار خود قرار داد و همچنین متوجه وحی الهی بود.

این گزارش حاکی است پس از سخنان خاموشی با حضور استاندار ایلام و مدیران استانی حوزه هنری ایلام از برخی از فعالان فرهنگی در زمینه تأسیس  برج هنر این شهر قدردانی صورت گرفت و قاسم سلیمانی؛ استاندار ایلام بر محرومیت‌زدایی از این استان مقاوم مرزی از نظر فرهنگی و هنری تأکید کرد.

در ادامه این مراسم اسامی کاندیدای معرفی چهره سال هنر انقلاب توسط رسالت بوذری؛ مجری برنامه قرائت شد و سپس هر یک از هنرمندان و مدیران هنری در سخنان کوتاهی به شرح مختصری از ویژگی‌های شخصیتی و هنری آنها پرداختند:
مسعود نجابتی؛ مدیر گروه هنرهای تجسمی بنیاد فرهنگی روایت فتح در مورد محمدرضا دوست محمدی؛ گرافیست و کاندیدای چهره سال هنر انقلاب اسلامی مطالبی عنوان کرد.آریا عظیمی‌نژاد در مورد حسن روح‌الامین؛ نقاش و دیگر کاندیدای چهره سال هنر انقلاب مطالبی را ایراد کرد. سیدمحمود رضوی؛ تهیه‌کننده سینما مطالبی را در مورد محمدحسین مهدویان؛ کارگردان سینمای ذکر کرده و مرتضی سرهنگی؛ مدیر دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری در مورد شخصیت ادبی حمید حسام مطالبی را به سمع حضار رساند و سلیم غفوری؛ مدیر شبکه مستند سیما نیز در مورد مهدی نقویان؛ مستندساز و دیگر کاندیدای این منصب به ذکر مطالبی پرداخت.

در ادامه نیز کلیپ‌هایی در معرفی اجمالی از سوابق هنری هر یک از هنرمندان کاندیدیای چهره سال هنر انقلاب پخش شد و در بخش دیگری از این برنامه نیز کوروش زارعی ؛ مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری نیز به قرائت نوشته‌ای از سیدمحمد سادات اخوی در رثای سیدمرتضی آوینی پرداخت.

انتهای پیام/

خبرهای تازه