حضرت آقا تنها کسی هستند که به مداحی از پنجره هنر نگاه می کنند

مجتبی روشن روان گفت آنهایی که در خانه اهل بیت علیهم السلام زحمت می کشند در شریف ترین مناصب حضور دارند؛ اشرف بر این منصب، منصبی است که به نوکران امام حسین علیه السلام خدمت کنیم.

به گزارش خبرنگار بسیج مداحان، حاج مجتبی روشن روان، رئیس سازمان بسیج مداحان درهمایش سراسری مسولین استانی سازمان بسیج مداحان و فعالان عرصه ستایشگری اهل بیت علیهم السلام با اشاره به  نقش مداحان، شعرا و مدیران هیئت ها در جامعه اظهار داشت:

شریف ترین منصب در این عالم ، منصب هدایت است، که بخشی از آن به نوکران اهل بیت علیهم السلام عنایت شده است. شعرا، مداحان و مدیران هیئت ها، بخشی از این هدایت با ما است.

خداوند دو جا، مواردی را بر خود واجب دانسته است، اول در آیه 14 سوره لیل، ان علینا للهدی برما هدایت واجب است. ما نیز در این میان توفیق داشتیم گوشه ای از هدایت را بر عهده بگیریم.

دوم  در آیه 12 سوره انعام برخودش رحمت را لازم و واجب کرده است. كَتَبَ عَلى‌ نَفْسِهِ الرَّحْمَةَ  آنهایی که در خانه اهل بیت علیهم السلام زحمت می کشند در شریف ترین مناصب حضور دارند؛ اشرف بر این منصب، منصبی است که به نوکران امام حسین علیه السلام خدمت کنیم. یعنی به کسانی که به اهل بیت علیهم السلام خدمت می کنند، خدمت کنید.

پس قدر حضور در سازمان بسیج مداحان و مدیریت هیئت ها را بدانید. این لطفی است که خداوند نصیب ما کرده است، که بتوانیم خدمت کنیم.

اعتقاد داشته باشیم که عرصه امروز، عرصه نبرد تن به تن سخت و پیچیده ای است. باور کنیم که کار سخت است. دشمن به ریز ترین روزنه های زندگی ما وارد شده است و ما باید این حفره ها و روزنه ها را پر کنیم. حالاچون عرصه سخت است، باید برای این جنگ نفس گیر ورزیده و آماده باشیم.

حضرت آقا وقتی عرصه های مختلف را معرفی میکنند آنجا که ما باید تن به تن بجنگیم و توانمان را بیافزاییم در "عرصه فرهنگی است" و شما علمداران این جهاد هستید.

شما مسولین بسیج مداحان در جهت موفقیت کاری باید با همه طوایف و قبائل شعر و مداحی اهلبیت تعامل داشته باشید اختلاف سلیقه ها ما را از هم جدا نکند.

امروزه با 30 سال پیش خیلی فرق کرده دشمن فهمیده هیاتهای مذهبی بهترین خاکریز وسنگر انقلاب است و شروع به حمله و استحاله مجامع مذهبی کرده اند.آنها دانستند و ما ندانستیم.

دشمنان ما هم دارند فرم یعنی شکل هیاتها و هم محتوای آن را استحاله می کنند و ما غافلیم.

 مثلا  عزاداری با عنوان سینه زنی زامبی و نوای مکزیکی وارد هیئت ها شده است. جلسات ما از امام حسین علیه السلام اثر نپذیرفته، اما کارتونها روی شکل مجالس ما اثر گذاشته!

یا مثلا حرفها و روضه هایی خوانده می شود که تعجب بر انگیز است!!!

یکی از تعجبات من این است؛ بنیاد دعبل، خانه مداحان، کانون مداحان، سازمان بسیج مداحان، سازمان تبلیغات اسلامی، مرکز تشکل‌های دینی، هیئت رزمندگان، موسسه قدیم الاحسان، مجمع شاعران اهل بیت علیهم السلام  و جامعه ایمانی مشعر در شورای ستایشگری عضو هستند. ۱۰ مجموعه در عرصه شعر و مداحی فعال هستند و ما شاهد این مقدار از مشکلات در عرصه مداحی هستیم.

حاج منصور ارضی در جلسه ی اخیر شورای ستایشگری فرمودند: علی گوها( دراویش)، بچه بسیجی های ما را شهید می کنند. این یعنی اعلام زنگ خطر.

ما در اینجا جمع شده ایم تا به مدیران هیئت ها، مداحان و شاعران اثر گذار استان ها بگوییم، که باید نسبت به جامعه هدفمان احساس مسئولیت داشته باشیم. واین جز با برنامه ریزی قابل اجرا نیست. اگر ما غفلت کنیم، روزی می رسد که شاهد فتنه های بزرگتری در جهت براندازی نظام خواهیم بود. چون دشمن در حال هزینه کردن و سرمایه گذاری است. ما نباید به فکر باشیم و درباره مشکلاتی که در حوزه مداحی امروز بروز پیدا کرده است دغدغه داشته باشیم.

در طول سال 4 مناسبت داریم که همه می آیند، شب های قدر، محرم، روزعرفه و اعتکاف. ما چهار عرصه داریم، یعنی  سازمان بسیج مداحان کشور با همکاری سازمان بسیج مداحان استان ها نمی توانند که در شب های قدر  محرم صفر و ... درباره حجاب، نحوه اسلامی زندگی کردن  یک رویه متحد در پیش بگیرند با هدف مشترک اما با توجه به ظرفیتهای بومی .

این را می گویند جبهه، که ما یک هدف واحد و یک حرکت واحد داشته باشیم. آیا در استانمان 10 هیئت جوان داریم که در آن آداب مسلمانی گفته شود؟

هیئتهای اندیشه ورزی تشکیل بدهید و از ایده پردازان و صاحبنظران مشورت بگیرید و ببینید در رابطه با نونهالان چطور میتوانیم یک برنامه آموزشی تربیتی  5 الی 7 ساله جمع آوری کنیم؟

از قدرت رسانه غافل نشوید. همین نوگلان را به رسانه های استانی خود وارد کنید، مانند همین مسابقاتی که برگزار می شد. حضرت آقا فرمودند: هر چه در قالب هنر آمد ماندگار شد و ایشان تنها کسی هستند که به مداحی از پنجره هنر نگاه کردند.

بچه ای که میتواند به پارک، سینما و بازی برود، حالا وقت گذاشته و شعر امام زمان(عج) حفظ می کند و طوری اجرا می کند که همه تحت تاثیر قرار میگیرند؛ این هنر نیست؟ یکی از شوون نزول ما این است که دل ها را متوجه خدا و اهل بیت کنیم؛ آن هم نه به هر ترتیبی، بلکه به وسیله هنر. این کار انجام شدنی است و نتیجه هم خواهد داد..

نیمی از جامعه را خواهران تشکیل میدهند و از بخش جلسات و مداحان خواهران نباید غفلت کرد. در زنجان بعد از ملاقات حاج آقا کلامی و حضور در حسینیه اعظم زنجان جلسه ای با واحد خواهران داشتیم، و متوجه شدیم امروزه خانم جلسه ای هایی که خیلی خوب می خوانند بسیارند، درست خوانی بسیار مهم است. خب خواهران بسیج مداحان آنها را به جلسات خانگی معرفی می کردند که در نتیجه چند نفری بودند که ضعیف و محر ف بودندبعد از معرفی وارد حاشیه شدند هر کسی نیم بند جمله عقلانی درباره سفره انداختن خانم‌ها به دست آورد من این کسوت را کنار می‌گذارم. با این فجایع مبارزه کنید. اما درست. خانم‌هایی که می‌توانند خوب اداره کنند و از اهل بیت علیهم السلام دم بزنند شناسایی کرده  معرفی کنید. برای معضلات امروز مداحی راه نجاتی هست؟ عرض میکنم: یک راه قهری دارد یک راه مهری، در راه مهری یک راه داریم از همین جمع اسم میبرم،اساتیدی که الان مشغول خدمت و نوکری هستند چند سال دیگر فرصت دارند که نوکری کنند؟ بیایید روی کسانی سرمایه گذاری کنیم که در آینده جای این‌ها را بگیرند. تنها راه این است که ما برای تربیت نفوس مستعده سرمایه گذاری کنیم.

انتهای پیام/

خبرهای تازه