گزارشی از دهمین همایش مداحان و شعرای نخبه در مشهد

مداحی هم باید فیلتر داشته باشد/ آموزش مداحی انحصاری می‌شود؟

نسخه مناسب چاپ
برای مداحی هم باید یک فیلتر گذاشته شود، مثل جامعه روحانیت که یک دادگاه دارند که خود یک فیلتر است و کسانی که تخلفات گسترده ای انجام دهند را فرا میخوانند، و ممکن است ممنوع المنبر یا خلع لباس شوند.

به گزارش خبرنگار بسیج مداحان،دهمین همایش مداحان و شعرای نخبه سراسر کشور در مشهد پس از برگزاری کارگروه های شعر هیأت، آموزش و کادرسازی، نظارت و ارزشیابی به کار خود پایان داد.
حاضران در این همایش به مدت دو روز در موضوعات مختلف مداحی و شعر آیینی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

علی اکبر مداحی از اعضای کمیسیون نظارت و ارزشیابی مداحان گفت: چند سالی است که شورای ستایشگری تشکیل شده و این شورا هم کمیته نظارت تشکیل داده اما هنوز عملیاتی نشده است. بنا بر این است که قبل از اینکه مداحان جوان احیانا دچار مشکلاتی شوند،جلساتی تشکیل شود و برخی مسائل به صورت تذکر و نصیحت به آنها داده شود. البته بحث ما تخلف و اشتباه مداحان جوان است نه بحث جرائم.
طبق نظراتی که در این جلسه گرفته شد بنا شد پیشکسوتان در جلسه جوانانی که احتمال میدهند در نوع عزاداری هایشان اشکالاتی وجود دارد حضور پیدا کنند و  اشکالات را با محبت تذکر دهند و همانجا رفع شود و ما نگذاریم مشکلات مداحی به صورت بحث های انتقادی در رسانه ها و مطبوعات مطرح شود.
پیشکسوتانی که امکان حضور ندارند هم از طریق فضای مجازی این جلسات را رصد کنند اگر اشکالی به نظرشان رسید تذکر دهند. گاهی شعر ها و سبک های نا پسندی اجرا می شود که لازم به تذکر است.
نکته مهم در اینجا تاکید بر نگارش دستور العملی بود که مشخص شود چه نکاتی تخلف محسوب میشود، البته قبلا بحث هایی در شورای ستایشگری که متشکل از تمام نهادهای ذیربط مداحان در کشور است شده است.
شورای ستایشگری در حال حاضر در تهران تشکیل می‌شود و پیشنهاد شده جلساتی هم در استان ها داشته باشد.
نکته دیگر اینکه برای مداح شدن در کشور فیلتری وجود ندارد، در گذشته ما تعداد مداحان‌مان محدود و شناخته شده و شاخص بودند. الان متاسفانه به دلیل اینکه سازمان های نظارتی کنترل و نظارت جدی ندارند، به نقل از آقای خرسندی ما 54 هزار مداح در تهران داریم، حال این تعداد چطور مداح شده اند؟ چه آموزش هایی دیده اند؟ آیا صلاحیت اخلاقی تایید هستند؟
اینها وظایفی است که سازمان هایی مثل سازمان تبلیغات موظف است که انجام دهد. برای مداحی هم باید یک فیلتر گذاشته شود، مثل جامعه روحانیت که یک دادگاه دارند که خود یک فیلتر است و کسانی که تخلفات گسترده ای انجام دهند را فرا میخوانند، و ممکن است ممنوع المنبر یا خلع لباس شوند. درباره مداحان متخلف هم باید پیگیری شود که همچین فیلتری به وجود آید.

محمد فراهانی از اعضای کمیسیون آموزش و کادرسازی مداحان پیرامون مباحث صورت گرفته در این کمیسون گفت: مهم ترین موضوع گفت‌وگو، پرهیز از موازی کاری های مضر بود. ضمن اینکه اعضا تاکید بر تشکیل کمیته یا ستاد یا گروه هایی همانند هیئت های اندیشه ورز داشتند.
نکته بعدی بحث آموزش مداحی بود. اینکه یک منبع یا کتاب واحد برای اموزش معرفی شود که البته منافاتی با اینکه هر موسسه یا تشکل، یا خود استاد منبع تدریس خاصی مد نظرش باشد ندارد و دیگر اینکه اساتیدی که می خواهند در این عرصه ورود پیدا کنند حتما توسط این کمیته یا ستاد یا هیئت اندیشه ورز مشخص شوند و اینطور نباشد که افسار گسیخته هر کسی بتواند پرچمی را علم کند و ندای آموزش سر بدهد و کلاسی راه اندازی کند. ضمن اینکه در کلاس های آموشی حتما آسیب شناسی مداحی هم صورت بگیرد.
موضوع بحث بعدی وجود یک استاد اخلاق در کنار بحث آموزش بود. یعنی صرفا استاد وقتی کار علمی و تعلیمی خودش را انجام می دهد حتما جنبه تربیت هم در آن دیده شود و یک استاد برای اخلاق و اصول اعتقادی ذاکرین هم در نظر گرفته شود.
نکته بعدی را خواهران بیان کردند، اینکه ما گاهی می‌بینیم یک استاد مداحی در تمام عرصه ها کار را پیش می‌برد و تدریس میکند در حالی که خوب است در هر عرصه ای استاد تخصصی آن موضوع مشخص شود و به صورت تخصصی افراد به این عرصه ورود پیدا کنند.

انتهای پیام/وارث

خبرهای تازه