خانه

سازمان بسیج مداحان

گفتگو:

هیئت ها باید آتش به اختیار عمل کنند / ذاکران ایران ولایی اند

بسیج مداحان: ولی الله کلامی فرد مداح و شاعر اهل بیت (ع) در استان زنجان معتقد است هیئت باید گروه جهادی داشته باشد که به صورت آتش به اختیار عمل کند.

به گزارش خبرنگار بسیج مداحان، آیین های عزاداری اهل بیت(ع) و به ویژه حضرت اباعبدالله الحسین (ع) همه ساله در سراسر ایران با شور و عشق خاص برگزار می شود. زنجان نیز طبق یک سنت دیرینه، در طول سال عزاداری با عظمت و با شکوه که نظیر آن در هیچ کجای ایران دیده نشده است را در قالب هیئت های مختلف دارد و به همین سبب زنجان در بین محافل مذهبی و فرهنگی کشور به عنوان پایتخت شور و شعور حسینی شناخته شده و حسینیه اعظم، امروزه یکی از بزرگ ترین مراکز بزرگ شیعیان جهان به شمار می آید.

مرحوم میرزا علی اکبر خلدی زنجانی یکی از قدیمی ترین مداحان و مرثیه سرایان اهل بیت(ع) در استان زنجان بوده که در بسیاری از مراسم عاشورایی شرکت داشته و به نوحه خوانی و خدمتگزاری آستان مقدس ائمه اطهار(ع) و به ویژه امام حسین(ع) مشغول بوده و بعدها مرحوم محمد تقی شریعتی این مسیر را ادامه داده و امروزه از مداحان بزرگ زنجان می توان به حاج اصغر زنجانی٬ حاج ولی الله کلامی، حاج جواد رسولی، حاج سید محمد عاملی، حاج غلامرضا عینی فرد و مداح جوان زنجان حاج مهدی رسولی اشاره کرد.

مداح و شاعر اهل بیت، استاد ولی الله کلامی فرد متولد سال ۱۳۳۳ در زنجان که نام خانوادگی ایشان قبلا " اوجاقلو " بوده و به علت اینکه در کودکی توسط جد مادری خود آقا سید کلام میری با مبانی دین و مجالس اهل بیت آشنا شدند، به پیشنهاد بزرگان تخلص خود را کلامی انتخاب کرده و یکی از مشهورترین مداحان و شاعران اهل بیت(ع) در زنجان است.


وی به دنبال سفر پر برکت رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۸۲ به زنجان در محضر معظم له و در گردهمایی ایثارگران و نخبگان زنجان چند غزل قرائت کرد که مورد تحسین حاضرین و عنایت خاص رهبر بزرگوار قرار گرفت و ایشان فرمودند: "کلامی را کلام از دل برآید ... ".

تا به حال ۳۱ جلد از سروده های این شاعر و مادح آل عبا(ع) منتشر شده است که۲۴ جلد عرض ارادت به اهل بیت و ۴ جلد راجع به انقلاب ( ترکی و فارسی ) و ۲ جلد دیوان فارسی و ۱ جلد فهرست آثار چاپ شده است.

حاج ولی الله کلامی زنجانی در گفت وگو با تسنیم در زنجان اظهار داشت: مطالب بسیار ارزشمندی در چرایی رخداد واقعه کربلا و نحوه عزاداری وجود دارد که باید بیان شود.

وی در معرفی بیشتر خود گفت: من اوایل پیراهن دوز بودم اما پس از مدتی به خاطر استقبالی که از کتاب هایم شد، کتاب فروش شدم ولی پس از زیاد شدن کتاب هایم فرصتی برای رفتن به کتاب فروشی باقی نماند و امروز فعالیتم، فعالیت فرهنگی است.

پیام قیام سیدالشهدا(ع) امر به معروف و نهی از منکر و احقاق حق و اصلاح امور است

این شاعر اهل بیت با اشاره به اینکه تجمع مذهبی از طلوع خورشید اسلام بوده و ریشه آن نیز نماز جماعت است، افزود: هیئتی که به نام سید الشهدا(ع) بنا شده و ایفای وظیفه می کند باید دارای پیام هایی باشد که مورد نظر حضرت سیدالشهدا(ع) است، همان طوری که حضرت فرمود افرادی مثل من با افرادی مثل یزید بیعت نمی کنند و سر فرود نمی آورند، پس این خط مشی را نه تنها برای هیئتی ها بلکه برای همه افراد مشخص کرده اند. حضرت می فرمایند من برای امر به معروف و نهی از منکر و احقاق حق و اصلاح امور امت جدم خروج کرده ام، وقتی سیدالشهدا(ع) این ها را مشخص کرده اند، خروجی هیئت ها نیز باید در راستای این خواسته ها باشد .

سفارش کم نمود آن شه، مگر قرآن و عترت را
چه آمد بر سر دین، از وفاتش تا به عاشورا
که قومی خارجی گفتند بر ریحانه زهرا
مقصر کیست ای وجدان، در این نکته هزار اماست

در تشخیص راه حق باید گوش به فرمان رهبری بود

وی در ادامه به روایتی از پیامبر اکرم(ص) اشاره و تبیین کرد: یعنی امت طوری راه را گم کرد که شخصیتی که پیامبر گفته بود من از حسینم و حسین از من است، به نام خارج شده از دین، بر علیه اش قیام کردند. تبلیغات بسیار اثربخش است، اخیرا مقام معظم رهبری کلامی داشتند که در آن فرمودند به مسئولین فرهنگی به چشم رزمنده نگاه کنید، رزمنده باید از لحاظ سلاح آماده و از لحاظ میدان و اردوگاه تامین باشد تا بتواند مقابله کند. امروزه جنگ، جنگ نرم است و اطلاعات عملیات، مسئولان فرهنگی هستند.

جذب حداکثری اقشار مختلف مردم در دستور کار هیئت ها قرار گیرد

این شاعر و مداح اهل بیت(ع) در تبیین اینکه عملیات هیئت ها باید چگونه باشد، بیان کرد: ما در هیئت ها باید ریشه ای کار کنیم و به تعبیری مهدکودک داشته باشیم، برای داشتن مهدکودک مناسب باید در آن مربی آگاه داشته باشیم که لازم است پدر و مادر، زمانی که به هیئت می آیند، کودک شان را همراه داشته باشند. همچنین هیئت باید گروه جهادی داشته باشد که به صورت آتش به اختیار عمل کند ولی نباید هرج و مرج ایجاد کند و در کنار این کارها فعالیت های روتین هیئت فراخور مخاطبان باید اجرا شود .

شاعر سرشناس زنجانی به تشریح هیئت تراز و ساختار مختلف هیئت ها پرداخت و گفت: هیئت تراز انقلاب هیئتی است که محتوای مناسبی برای ارائه داشته باشد و بتواند مخاطبان خود را تغذیه کند ما باید به یارانی که اباعبدالله(ع) انتخاب کردند برگردیم، حضرت هم غلام سیاه دارند و هم فقیه، امام به همه فرصت داد، پس ما هم به افرادی که در هر شکل به هیئت می آیند باید فرصت دهیم و در کنار آن برنامه ارائه دهیم، همه ما معایب و محاسنی داریم٬ پس برخی افراد را نوازش کنیم و با مهربانی با آنان برخورد کنیم تا جذب شوند .

رسول اکرم می فرمایند در قتل فرزندم حسین حرارتی وجود دارد که این آتش سرد نمی شود، حضرت وقتی با اهل بیت به کربلا می آید یعنی من با کسی دعوا ندارم، من هدف دارم ولی اگر کسی در مسیر معرفت بایستد، تا شی خواره ام هم می دهم، حتی در این مسیر برای معاندان فرصت هم داد .

گریه بر امام حسین (ع) گریه احساسی نیست و معرفتی است/ شهدا در مکتب امام حسین(ع) رشد کرده اند

حاج ولی الله کلامی به سئوال چه نوع گریه و عزاداری مطلوب و مورد قبول اهل بیت(ع) است؟ پاسخ داد: ما یک گریه احساسی داریم، یک گریه معرفتی داریم، برخی گریه ها اثرش سریع رفع می شود، مشخص است امام صادق(ع) گریه ای را واجب بهشت می داند که معرفتی باشد و خروجی آن تصمیم گیری باشد. گریه کننده سیدالشهدا(ع) حتی اگر احساسی گریه کرد باید علت یابی کند، در گریه بر سیدالشهدا(ع)٬ امام صادق (ع) فرمودند برای امام حسین(ع) و حوادث عاشورا گریه کرد و باید تفکر کرد که چرا ظلم شد؟ چرا خیمه ها را آتش زدند؟

وی به تبیین گریه معرفتی پرداخت و ادامه داد: پیامبر گرامی اسلام می فرمایند حسین منی و انا من حسین٬ یعنی حسین توسط دخترم از من زاییده شده و دین من توسط قیام حسین تجلی پیدا می کند، اینجا اگر گریه کننده با این آگاهی برای سید الشهدا(ع) گریه کند خروجی آن شهید مغنیه ها می شود، شهدای ما همه زاییده هیئت بودند و در هیئت معرفت کسب کرده بودند. وی در ادامه این شعر را سرود: گفت زاهد از چه رو بر سینه محکم می زنی؟٬ گفتم از آینه دل گردگیری می کنم.

حاج ولی الله کلامی در پاسخ به اینکه یکی از اشعاری که به دل خودتان چنگ می زند را برایمان بخوانید، بیان کرد :

قاپلاری دویدی، دینه مجاهد تاپمادی
یوز یرمی مین نفردن رای واحد تاپمادی
دورت نفر اهل غدیره زنده شاهد تاپمادی
قاره کوینکلر ولی سالماز یره مولا سوزون
قویماریخ دنیاده یاددان چیخسین عاشورا سوزون

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری می فرمایند غدیر عاشورای عوام بود و عاشورا غدیر خواص، آن جا با اینکه بیعت گرفته شد جفا شد، اینجا با اینکه بیعت برداشته شد ولی وفا شد و ادامه داد:

قارسین سویماز حسین دیوانسی گر جان چیخا
سینه یه ایله ورار تا دوشلریندن قان چیخا
آغلا ای شیعه گرک یردن گویه افغان چیخا
گویما عاشورا غدیر خم کیمی یاددان چیخا
مدعی آزادلردن نقض پیمان گورمیب
دیده دوران حسین تک مرد میدان گورمیب

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.