حاج مرتضی طاهری در گفت‌وگویی متفاوت و صمیمی:

پاسخ به شایعه دریافت حقوق ثابت از بیت رهبری/ سه مداح جوان مورد علاقه حاج مرتضی طاهری چه کسانی هستند؟/ فنی بخوانید تا ماندگار شوید

بسیج مداحان: حاج مرتضی طاهری، پیشکسوت ستایشگری و مداحی اهل بیت (ع)، در گفت‌وگویی صمیمی و بی‌پرده به سوالاتی پاسخ داد.

حاج مرتضی طاهری، پیشکسوت ستایشگری و مداحی اهل بیت (ع)، در گفت‌وگویی صمیمی و بی‌پرده به سوالاتی پاسخ داد که مشروح این مصاحبه را می‌توانید در ادامه بخوانید.

به سالیان قبل برگردیم. جایی که رکن خانواده حاج محمدتقی طاهری بود. از آن حال و هوا بفرمایید.

تولد من در فروردین سال 1338 است. در محله نازی‌آباد متولد شده‌ام. نازی‌آباد محله متدینی بود و شهدای بسیاری در زمان انقلاب داد. مدرسه‌ای هم به نام نبوی اسلامی بود که هر سه برادر در همین مدرسه تحصیل کردیم. پدر ما در علی اکبر خوانی کم رقیب بود و از مداحان ممتاز به شما می‌رفت.

علی اکبر خوانی چیست؟ می‌شود برای جوانان توضیح دهید؟

شما جوانان امروزی را در نظر بگیرید که در حال اوج گرفتن هستند و شاید تعداد آن‌ها به اندازه انگشتان دو دست باشد، در واقع این عزیزان در دوران علی‌اکبر خوانی خود قرار دارند.

پدرتان باعث مداح شدن برادران طاهری شد؟

نقش اصلی را داشتند. البته مادر ما هم نقش زیادی داشتند. چون ایشان هم گریه کن و هم روضه خوان خوبی هستند. مشوق اصلی ما مدرسه بود و وقتی فهمیدند که ما دستی در آتش داریم، ما را به کار کشیدند و باعث حرکت و تعالی ما شدند. ما یک مربی پرورشی به نام آقای کنی داشتیم که خیلی برای ما زحمت کشید.

انسان‌ها برای رسیدن به قله‌های موفقیت نیازمند استاد، راهبر و راهنما هستند. آیا غیر از مرحوم پدرتان شخص دیگری هم این نقش را برای شما ایفا کرد؟

مرحوم حجت الاسلام شهید احمد کافی استاد بنده و برادرم حاج محسن بودند. البته از محضر حاج محمد علامه هم استفاده‌های زیادی کردم و نکات فراوانی را یاد گرفتم.

مهم‌ترین شاخصه‌ای که پس از شنیدن نام اخوان طاهری برای افراد تداعی می‌شود، موضوع ادب است. این ادب را از چه کسی به ارث برده‌اید؟

نظر لطف شماست. در روزگارانی که شاگردی می‌کردیم، افراد بی‌‎‌ادب بسیار کمیاب بودند اما امروزه به  دلیل عدم انتخاب استاد، افراد بی‌ادب بسیاری وجود دارند. ما در آن زمان به زورخانه می‌رفتیم و این در ادب ما بسیار تاثیر داشت. در خیلی از جلسات مداحی تاکید می‌کنم که جوانان فقط به زورخانه بروند و تماشا کنند و همین برایشان کافی است.

خیلی‌ها بر این باورند که دعوت کردن اخوان طاهری امر بسیار دشواری است. از نظر شما صحت دارد؟

ما در گروه مداحان دو طیف و دسته داریم. البته این دو طیف بعد از انقلاب درست شد. طیف نخست همانند برادرم حاج محمدرضا است که جلسات خاصی مانند بیت رهبری را می‌رود و در سایر روزها به زندگی روزمره خودش مشغول است. طیفی دیگر هم مانند حاج منصور ارضی و حاج سعید حدادیان هستند که خیلی کم به مجالس دیگر می‌روند و هدیه‌ای هم دریافت نمی‌کنند.

آیا شما از جایی حقوق ثابت دریافت می‌کنید؟

خیر.

با توجه به اینکه  به جلسات خصوصی مقام معظم رهبری می‌روید و فیض می‌دهید، این شایعه درباره شما مطرح است که از بیت ایشان حوق ثابت دریافت می‌کنید. جوابتان در برابر این شایعات چیست؟

افتخار بنده این است که در محضر حضرت آقا می‌خوانم و نوکری می‌کنم. سه نوه آخر خود را نزد ایشان بردم و لطف کردند و اذان گفتند. در دنیا که حقوق ثابت نداریم اما امیدواریم که در آخرت در جوار ایشان باشیم.

آیا به عنوان تبرک صله‌ای هم از رهبری می‌گیرید؟

بله. اما خیلی کمتر از آن چیزی که فکرش را کنید. آن مقدار کم را هم بین اعضای خانواده تقسیم می‌کنم و تاکید می‌کنم که به عنوان تبرک نزد خود نگه دارند.

خیلی‌ها فکر می‌کنند که اگر سبک ترانه‌های غربی را بخوانند معروف می‌شوند. نظر شما به عنوان یکی از اساتید این کار چیست؟

قطعا و یقینا این کار غلط است چرا که ساحت مقدس اهل بیت عصمت و طهارت (ع) منزه از این کارهاست. دستگاه امام حسین (ع) آن قدر قوی است که از سایرین بی‌نیاز است. این هنر اشتباه بعضی از مداحان نشان از بی‌هنری آن‌هاست. اگر می‌خواهند معروف شوند باید در مسیر درست و صحیح حرکت کنند. حرکت در مسیر صحیح موجب ماندگاری مداحان می‌شود. اگر شخصی در خلاف جهت آب حرکت کند، شاید چهره و مطرح هم بشود اما این چهره شدن ماندگار نیست.

دعای ندبه یکی از سخت‌ترین دعاها است. چگونه این دعاها را حفظ می‌کنید؟

خداوند را شاکرم که حافظه خوبی دارم و بسیاری از دعاها را براثر خواندن زیاد حفظ شده‌ام. روز اولی که می‌خواستم حفظ بخوانم، برنامه پخش زنده تلویزیونی بود و خداوند را به خاطر جسارت بالایی که به من داده است شکر می‌کنم.

می‌گویند که حاج مرتضی طاهری در سال 92 حدود 40 میلیون تومان پاکت گرفته است.

دروغ است (باخنده).

اهل صله و پاکت گرفتن هستید؟

بله می‌گیرم. خیلی از مواقع پاکت‌‍‌های خوبی هم می‌گیرم. هر که بامش بیش برفش بیشتر. این مسائل گفتن ندارد اما ما هم خرج بالایی داریم و باید درآمدی داشته باشیم.

شما سیاسی نیستید؟

سیاسی به چه معنا؟

اینکه به عنوان مثال میان دعای کمیل بخواهید درباره اتفاقی سیاسی صحبت کنید.

مداح اگر سیاسی نباشد یعنی جهت ندارد، یعنی فهم ندارد، یعنی احساس و اعتقاد ندارد. من بازیگر سیاسی نیستم اما سیاسی هستم.

نظر شما در ارتباط با انتقادهای مطرح شده درباره سیدجواد ذاکر چیست؟

بعضی انتقادها به جا و برخی دیگر بی‌‌جا هست. مرحوم ذاکر اشکالاتی داشت اما ما هم داریم و همه دارند. من سیدجواد ذاکر را فردی بااخلاص می‌دانم و اعتقاد دارم که حرف‌هایش از روی احساسات بود نه از روی اعتقاد.

 نظر خود را خیلی مختصر و مفید در ارتباط با اسامی زیر بفرمایید.

حاج غلامرضا سازگار: اسطوره عرصه مداحی. کسی که در اوج شاید کم‌رقیب بود. ایشان مورد قبول بزرگان و عالمان هستند. مقام معظم رهبری هم در دیدار با مداحان وقتی می‌خواهند از اشعار خوب مثال بزنند از ایشان اسم می‌برند.

باراک اوباما: سیاه پوست سیاه‌کش. کسی که به هم‌نوع خودش رحم نمی‌کند، می‌خواهید به شما رحم کند؟ تا به امروز هم هیچ وفای به عهدی از ایشان در ارتباط با برجام ندیدم.

کریستیانو رونالدو: بالاخره هر کس که یک بار فوتبال را دیده باشد، این بازیکن را می‌شناسد.

حمید علیمی: جوان خوبی است و خوب هم می‌خواند. برخورد نزدیک با ایشان نداشته‌ام. من به‌قدری مشغول هستم که گاهی به مجلس ختم برخی از آشنایان نرفتم چرا که از قبل به شهرستان‌ها قول داده بودم.

نریمان پناهی: از زمان جنگ با ایشان آشنایی دارم. فردی با اخلاص و خوش نغمه است و خداوند را شاکرم که جوانان زیادی را جذب کرده است. می‌خواهم به جوانان بگویم که اگر مداحی را فنی شروع کنید، همیشه می‌مانید.

اگر قرار باشد سه نفر را اسم ببرید که خواندن آن‌ها به دل شما می‌نشیند، چه کسانی را نام می‌برید؟

آقایان سیب سرخی، رعنایی و مقدم.

شما خیلی به مکه و مدینه مشرف شده‌اید. در ارتباط با عتبات هم همین‌طور است؟

بله فراوان. زمانی که هنوز خیلی‌ها نرفته بودند بنده مشرف شدم.

در پایان خاطره‌ای از اولین سفر کربلایتان تعریف کنید.

در آن زمان راه عراق بسته بود. ما به دمشق رفتیم و بعد از آن، از مرز اردن به عراق رفتیم. هوا به قدری سرد بود که بدن همه می‌لرزید.

خبرهای تازه